Szkoła Podstawowa w Rymaniu

 

 
 
 .: menu

Strona główna

Historia
Nauczyciele
Wydarzenia
Dokumenty
Ogłoszenia
Uczeń
Rodzice
Pedagog
Kalendarz
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Rekrutacja
Galeria
Nasze osiągnięcia
Publikacje nauczycieli
Linki
Przyjaciele szkoły
Programy
Zamówienia publiczne
Projekty Unijne
Projekt edukacyjny

Media

 

 .: Patron

Tadeusz Kościuszko

 

 .: Kontakt

Adres:
ZSP Rymań, ul.Szkolna 2, 78-125 Rymań
tel./fax:
094 35 83 220,
e-mail:
rymangm@interia.pl

 
 .: Patron szkoły

Dlaczego Kościuszko?

Tadeusz Kościuszko to postać bardzo współczesna. Żywa i interesująca osobowość, przykład człowieka aktywnego i wszechstronnego, który odbył daleką drogę z odległej prowincjonalnej Rzeczpospolitej poprzez stołeczną Warszawę na szerokie europejskie i światowe szlaki. Przebywając i prowadząc działalność, czy we Francji, w Saksonii czy Szwajcarii, wchodził w "europejski" świat bez kompleksów, zagubienia i prowincjonalności. Dzięki ogromnej pracowitości i ambicji zdobył rozległą wiedzę, którą wykorzystał m.in. w inżynierii wojskowej - za co, jak wiemy, zdobył powszechny szacunek, najpierw walcząc o wolność na kontynencie amerykańskim a później w trakcie insurekcji.
Był dobrym organizatorem, człowiekiem o rozległych zainteresowaniach (studiował w Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu) i szerokich horyzontach. Jako dobry patriota reprezentował w świecie Polskę nowoczesną i oświeconą. Takiego otwartego patriotyzmu potrzebujemy dzisiaj wszyscy.


SZKOŁY W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM, KTÓRE ŁĄCZY Z NASZYM GIMNAZJUM WSPÓLNY PATRON TADEUSZ KOŚCIUSZKO


 

Krótka biografia:

  Tadeusz Kościuszko Kościuszko Tadeusz Andrzej Bonawentura - generał, bohater narodowy. Pochodził ze średniej szlachty, po ukończeniu szkoły średniej kształcił się w Szkole Rycerskiej, następnie jako stypendysta królewski wyjechał do Paryża. W 1774 r. w stopniu kapitana artylerii powrócił do kraju. Udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1775 r. wyjechał do Ameryki, by wziąć udział w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jako inżynier wojskowy fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii północnej. W październiku 1775 mianowany został przez Kongres pułkownikiem. W walkach szczególnie odznaczył się przy oblężeniu Saratogi (1777), w 1783 r. mianowany został generałem brygady. W następnym roku wrócił do Polski i osiadł w swym majątku Siechnowicze. W 1789 r. powołany został do wojska polskiego w stopniu generała-majora. W 1792 w czasie wojny polsko-rosyjskiej walcząc w armii koronnej odznaczył się w bitwach pod Zieleńcami, a zwłaszcza pod Dubienką. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy podał się do dymisji i wyjechał do Lipska. W 1793 r., z ramienia emigracji polskiej, udał się do Paryża, by uzyskać pomoc dla Polski od francuskiego rządu rewolucyjnego. Jego misja nie powiodła się. Przewidziany na przyszłego wodza powstania w Polsce, brał udział w pracach sprzysiężenia powstańczego 1793-1794. We wrześniu 1793, uznając brak możliwości zorganizowania skutecznego powstania narodowego, wyjechał do Włoch. Powrócił do Polski w marcu 1794. Po ogłoszeniu insurekcji w Krakowie (24 III 1794) Kościuszko objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. W czasie trwania walk stosował nową taktykę w zakresie współdziałania broni, starając się rekompensować niedostateczne uzbrojenie i wyszkolenie armii powstańczej. Wykazał duże umiejętności w zakresie fortyfikacji polowych. Rozbicie wojsk rosyjskich pod Racławicami (4 IV 1794) umożliwiło spokojniejsze organizowanie armii polskiej i pozyskanie chłopów. Dla zjednania mieszkańców wsi ogłosił dwa uniwersały (pod Winiarami 2 V i Połańcem 5 V 1794) znoszące poddaństwo osobiste i ograniczające pańszczyznę. Po klęsce pod Maciejowicami (10 X 1794) więziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Zwolniony przez cara Pawła I w 1796, po złożeniu przysięgi wierności carowi, w 1797 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W lipcu 1798 przybył do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów polskich. Sprzeciwiał się jednak wiązaniu sprawy polskiej z Napoleonem, któremu nie ufał. W 1799 brał udział w zakładaniu w kraju Towarzystwa Republikanów Polskich. Zmarł w Szwajcarii (w Solurze), gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Pochowany na Wawelu.

 

Ciekawostki: miejsca nazwane imieniem Tadeusza Kościuszki:

W Austalii:
Park Narodowy Tadeusza Kościuszki w Nowej Południowej Walii
Góra Kościuszki - najwyższy szczyt w Australii
W Stanach Zjednoczonych:
Hrabstwo Kościuszki w stanie Indiana
Kosciusko - miasto w stanie Mississippi
Mosty Kościuszki - dwa główne Mosty w Nowym Jorku

 

Most Kościuszki w Nowym Jorku

 

Miasto Kosciusko w stanie Mississippi (USA)

 

Park Narodowy Kościuszko w Australii

(fot: Google)

 

 

 


(C) j.oleksiewicz 06 , design: WebMark