Zespół Szkół Publicznych w Rymaniu

 

 
 
 .: menu


Strona główna

Historia
Nauczyciele
Wydarzenia
Dokumenty
Ogłoszenia
Uczeń
Rodzice
Pedagog
Kalendarz
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Rekrutacja
Galeria
Nasze osiągnięcia
Publikacje nauczycieli
Linki
Przyjaciele szkoły
Programy
Zamówienia publiczne
Projekty Unijne
Projekt edukacyjny

Media

 

 .: Patron

Tadeusz Kościuszko

 

 .: Kontakt

Adres:
ZSP Rymań, ul.Szkolna 2, 78-125 Rymań
tel./fax:
094 35 83 220,
e-mail:
rymangm@interia.pl

 
 .: Projekt edukacyjny

 

UNIJNY PROJEKT "AKTYWNOŚĆ ROZWIJA"

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Zobacz prezentację na temat projektu:

(17.12.2012r.)

**********************************************************


Obóz językowy w Świnoujściu - uczniowie Gimnazjum w Rymaniu

Dwadzieścioro uczniów w dniach 17 -26 stycznia 2015 r., wzięło udział w obozie językowym w Świnoujściu, w ramach Projektu POKL "Aktywność rozwija".

Zajęcia z języka angielskiego prowadzone były w dwóch grupach przez dwie panie lektor. Prowadzący starali się, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla uczniów (min. uczniowie przygotowywali prezentacje - m.in. pokaz mody, wcielanie się w projektantów mody, Master Chief, układanie i prezentowanie własnej rymowanki lub piosenki.. Oprócz intensywnego kursu języka angielskiego - 40 godzin zajęć dydaktycznych uczestnicy korzystali z atrakcji, m.in.:

  • wycieczki piesze i spacery po Świnoujściu;
  • wyjścia na pływalnię;
  • wycieczka autokarowa:
  • Świnoujście - miasto m.in. latarnia morska, park zdrojowy, bunkry Gerharda;
  • Wapnica - Jeziorko Turkusowe;
  • Międzyzdroje - m.in. Aleja Gwiazd, Molo, Park Zdrojowy;
  • Wyjazd do kina w Międzyzdrojach na film pt. "Hobbit. Bitwa pięciu armii";
  • Spacery nad morze.

Mieszkaliśmy w Ośrodku Wczasowym "Warta" w Świnoujściu.

Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia obozu językowego.


Letni obóz językowy w Rabce - uczniowie Szkoły Podstawowej (25.07.2013 r.)

Dwadzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej w Rymaniu, w dniach 13 - 22 lipca 2013 r., wzięło udział w obozie językowym w Rabce Zdrój - Ponice, w ramach Projektu POKL "Aktywność rozwija".

Zajęcia z języka angielskiego prowadzone były w dwóch grupach przez lektorów: panią Maję Głomba i pana Andrzeja Rynkowskiego - oboje z Zielonej Góry. Prowadzący starali się, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla uczniów. Oprócz intensywnego kursu języka angielskiego (30 godzin zajęć dydaktycznych oraz 10 godzin warsztatów) uczestnicy korzystali z licznych atrakcji, m.in.:

  • wycieczki piesze w góry: Góra Piątkowa z panoramą Gorców, wyprawa w Gorce - zdobywamy Maciejową, Stare Wierchy, Leśna Ścieżka Edukacyjna z wejściem na Krzywoń,
  • wycieczki autokarowe:
  • całodniowa wycieczka do Zakopanego: Wielka Krokiew, Krupówki, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium M.B.Fatimskiej na Krzeptówkach, wjazd kolejką na Gubałówkę i zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu, stara góralska zabudowa przy ulicy Kościeliskiej, Kasprusie;
  • do Skansenu Starej Taboru Kolejowego w Chabówce;
  • wyjazd do Rabki - piesza eskapada po Mieście Dzieci Świata: Pomnik Mikołaja, Muzeum Orkana, Tężnie Solankowe, Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych;
  • wyjazd do Rabkolandu - park rozrywki z Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości;
  • wyjazd do Teatru Lalek "Rabcio" na spektakl "Najprostsza rzecz na świecie"
  • spacery po okolicy;
  • programu kulturalno - oświatowego: gry i zabawy integracyjne (Kalambury, Chaos, Mistrz Gier Planszowych, Bieg Bacowski, Wieczór Talentów, Koloniada, "Bruneci kontra Blondynki", Dyskoteki, Chrzest Kolonisty, Parada Oszustów, Góralskie Ognisko;
  • programu sportowo - rozrywkowego: fitness, Nordic Walking, gry i zabawy na boisku;

Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia letniego obozu językowego oraz liczne nagrody, dyplomy za uczestnictwo w zawodach.

Uczniowie spędzili ten okres pod opieką wychowawczyń: p. Bogumiły Lewandowskiej
i p. Beaty Sumińskiej. Zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domu.


AKTYWNOŚĆ I ATRAKCJE (20.06.2013 r.)


Od stycznia 2013r. w Zespole Szkół Publicznych w Rymaniu realizowany jest projekt "Aktywność Rozwija", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestnicy projektu mogli skorzystać z szeregu różnorodnych działań prowadzonych metodami aktywnymi.

Nadrzędnym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Oprócz wielu zajęć dodatkowych (m.in. sportowe, matematyczno-przyrodnicze, humanistyczne, językowe) rozwijających lub uzupełniających wiedzą, umiejętności i zainteresowania, przygotowano specjalne atrakcje.W trosce o harmonijny rozwój ciała i podniesienie sprawności fizycznej uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum organizowano wyjazdy na basen. W ramach Koszalińskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbyło się 10 spotkań szóstoklasistów z prawdziwymi wykładowcami, z którymi, jak prawdziwi studenci, odkrywali tajniki nauki i mechanizmy funkcjonowania świata.Zajęcia doradztwa zawodowegostanowiły rodzaj wsparcia i pomocy dla młodzieży kl. III gimnazjum, która stała przed trudnym wyborem dalszej ścieżki kształcenia.O tym, że podróże uczą, bawią i wychowują mogło przekonać się 90 uczniów SP i G, którzy uczestniczyli w 2 bogatych turystycznie wycieczkach do Torunia, Gniezna i Biskupina.Wiele wspomnień i emocji pozostawił w pamięci 20 uczestników gimnazjum zimowy obóz językowyw Rabce Zdroju, a teraz kolejnych 20, ale ze szkoły podstawowej oczekuje na letni obóz językowy.Atrakcyjne nagrody otrzymali uczestnicy konkursów interdyscyplinarnych (indywidualnych i grupowych) za zmagania intelektualno-fizyczne, w których liczyła się wiedza,
umiejętności i błyskotliwość. Nie zapomniano również o uczniach, którzy potrzebowali wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w pokonywaniu problemów dnia codziennego - dla nich były grupowe
lub indywidualne spotkania z psychologiem lub pedagogiem.


I na koniec pomoce naukowe, które czynią zajęcia ciekawszymi, zakupiono je za kwotę ponad sto tysięcy złotych. Sprawna organizacja, elastyczność wykonawców usług, pomoc rodziców, motywacja uczestników oraz nieoceniona pomoc pracowników Urzędu Gminy z panem Wójtem Mirosławem Terleckim na czele
umożliwiły harmonijną realizację projektu "Aktywność Rozwija", który będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że
spotka się z równie dużym zainteresowaniem odbiorców, czyli uczniów
ZSP w Rymaniu.
I.J.


Wycieczka Toruń - Biskupin - Gniezno

8-9.06.2013 r. uczniowie Gimnazjum

15 - 16.06.2013 r. -uczniowie klasy IV - VI szkoły podstawowej (17.06.2013 r.)

 

I dzień:

Toruń - zwiedzanie:

  • Zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum M. Kopernika
  • Muzeum Piernika - historia piernika, jak powstaje piernik, samodzielne wykonanie pierników figuralnych
  • Ruiny zamku krzyżackiego
  • Rynek Starego Miasta z ratuszem
  • Pomnik Mikołaja Kopernika
  • Baszta
  • Krzywa Wieża
  • Bramy: Klasztorna, Żeglarska, Mostowa
  • Pomnik Flisaka
  • Seans w Planetarium
  • Orbitarium - sala interaktywna

Na zakończenie dnia uczniowie byli również w Cinema City na filmie w 3 D pt. "Tedy"

II dzień:

Autokarem wyruszyliśmy do Żnina, skąd pojechaliśmy kolejką wąskotorową do Biskupina, mijając po drodze Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji.

Następnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy osadę biskupińską - krótka lekcja historii.

Po południu udaliśmy się do Gniezna, aby zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie i słuchając ciekawych opowieści przewodnika zwiedzić Katedrę.

Po obiedzie, pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


 

 

19-20.06.2013- Konkursy interdyscyplinarne - podsumowanie projektu "Aktywność rozwija" w roku szkolnym 2012/2013

zobacz galerię zdjęć (21.06.2013 r.)

Informacja z konkursów i wycieczki - SP
w ramach projektu "Aktywność rozwija"

Konkurs interdyscyplinarny

W konkursie interdyscyplinarnym, który odbył się 19.06.2013r., mógł wziąć udział każdy uczestnik projektu, który wyraził chęć współzawodnictwa.

Zgłosiło się 46 uczniów (33 dziewczynki i 13 chłopców). Zostali podzieleni losowo na 10 zespołów (4 grupy czteroosobowe i 6 grup pięcioosobowych). Każdy zespół został "oznakowany", sporządzona została lista uczniów i otrzymał kartę uczestnictwa, na której zapisywane były punkty z poszczególnych stanowisk.

Przy 10 stanowiskach, nauczyciele prowadzący zajęcia wyrównawcze i rozwojowe (z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, przyrody, historii, plastyki, muzyki, informatyki i BRD, socjoterapii, sportowe), przygotowali zadania ze swojej dziedziny, na rozwiązanie których każdy zespół miał 15 minut. Były to różnego rodzaju krzyżówki, kalambury, układanki, rozsypanki, gry logiczne, zadania na dobieranie, rozpoznawanie np. instrumentów muzycznych, technik plastycznych, stylów architektonicznych, roślin i zwierząt, figur geometrycznych na podstawie opisu, cech charakterystycznych, praca z mapą, a także tor przeszkód (sportowy i BRD - z wykorzystaniem roweru), gry integrujące (np. z chustą Klanza).

Przy dobrej zabawie, oprócz wykorzystania wiedzy zdobytej na zajęciach, uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością współpracy w grupie i współzawodnictwa.

Z przebiegu konkursu sporządzono protokół. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

 

Konkurs indywidualny "1 z 10"  

Zasady obowiązujące na konkursie takie jak w telewizyjnym teleturnieju
"1 z 10".

W wyznaczonym terminie przyjmowane były zgłoszenia chętnych do udziału.

W szkole podstawowej zgłosiło się 10 uczniów klas IV - VI - 9 dziewcząt
i 1 chłopiec.

Każdy prowadzący zajęcia miał za zadanie przygotować po 10 pytań ze swojego przedmiotu, które następnie zostały zebrane - spisane na jednakowych kartonikach i ułożone (pomieszane) w przypadkowej kolejności. Konkurs odbył się 21.06.2013r.

W wyniku eliminacji, spośród 10 uczestników, wyłoniono trójkę finalistów, między którymi rozegrano pojedynek o I, II i III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 


Zajęcia prowadzone w ramach projektu AKTYWNOŚĆ ROZWIJA:

Zajęcia z fizyki (29.03.2013 r.)

 

Zajęcia artstyczne (3.04.2013 r.)

 

Zajęcia z matematyki (10.04.2013 r.)

 

Zajęcia z geografii (29.04.2013 r.)

 

Zajęcia z informatyki (21.05.2013 r.)

 

Zajęcia socjoterapeutyczne (22.05.2013 r.)

 

Zajęcia z biologii (10.04.2013 r.)

 

 

Zajęcia z historii (22.05.2013 r.)

*****************************************************************************

 

RELACJA Z OBOZU JĘZYKOWEGO W RABCE ZDRÓJ

(8.02.2013 r.)

29.01.20123r. 20 - osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wyruszyła w podróż na południe Polski na obóz językowy w ramach realizowanego przez naszą gminę projektu "Aktywność Rozwija".
Późnym popołudniem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania - Domu Wczasowego "Marzena". W czasie obozu intensywnie przepracowaliśmy ponad 40 godzin z naszymi lektorami (40 godz. zajęć w formie warsztatów oraz kilka godzin zajęć świetlicowych urozmaiconych quizami, konkursami, zabawami, łamańcami językowymi i wieczór filmowy w języku angielskim). Nasi lektorzy "stawali na głowie", by zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne, ciekawe i rzeczowe.
Oprócz codziennych zajęć językowych organizatorzy zadbali o liczne atrakcje:
Spacer po Rabce - wizyta w Pijalni Wód Mineralnych, w Muzeum Wł. Orkana, inhalacje
w pobliżu Tężni Solankowych;
Teatr Lalek "Rabcio" - udział w spektaklu "Tygrysek Pietrek";
Piesze przejście leśną ścieżką edukacyjną;
Spacer po Ponicach (miejsce naszego pobytu);
Lodowisko (popisy naszych umiejętności łyżwiarskich);
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce;
Wycieczka do Zakopanego (Krupówki, Gubałówka, skocznia narciarska Wielka Krokiew, Chochołów);
Wejście na Piątkową Górę (źródełko Pociesznej Wody);
Wejście na Maciejową (815 m n.p.m.);
Spacer do Starych Wierchów;
Kulig z ogniskiem góralskim, chrzest obozowy;
Saneczkowanie, bitwy na śnieżki.
W niedzielę całą grupą uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
Mimo tak bogatego programu zajęć udawało nam się znaleźć czas dla siebie - pogaduchy w pokojach do późnych godzin nocnych, gry towarzyskie.


KTO SIĘ AKTYWNIE ROZWIJA, TEGO SUKCES NIE OMIJA

(8.03.2013 r.)

Takie hasło promuje projekt ,,Aktywność Rozwija" realizowany w Zespole Szkół Publicznych w Rymaniu już trzeci miesiąc. Okazuje się jednak, że nie trzeba szczególnej zachęty, by uczniowie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji, ponieważ każdego dnia liczne grupy zostają na zajęcia do 16:00, a niektórzy, zwłaszcza młodsi, z przyjemnością przyjeżdżają nawet
w soboty.
Projekt przebiega rytmicznie i zgodnie z harmonogramem. Wyposażono już pracownię przyrodniczą, która niebawem wzbogaci się jeszcze w nowe zestawy badawcze do szkolnych eksperymentów. Na uczniów i dobrą pogodę czekają też lśniące rowery. Do szkoły docierają również zamówione nowoczesne środki dydaktyczne, wśród nich m.in. tablice multimedialne, wizualizer, ponadto sprzęt muzyczny, sportowy, fizyczny, chemiczny i materiały do zajęć. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy na basen, gdzie uczniowie, relaksują się po całotygodniowej pracy. Młodzieńczą ciekawość i intelekt uczniowie klas szóstych rozwijają na zajęciach w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Tam za każdym razem w formie zabawy z wykorzystaniem metod aktywizujących poznają świat przez pryzmat różnych dziedzin nauki.
Uczestnicy projektu ,,Aktywność Rozwija" finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odnoszą swoje pierwsze sukcesy m.in. w organizowanych dla nich wewnątrzgrupowych konkursach. Niektórzy z powodzeniem zaprezentowali się na uroczystości Dnia Kobiet zorganizowanej w sali wiejskiej w Rymaniu, prace plastyczne dzieci można podziwiać na szkolnej wystawie, a radosną twórczość uczniów można obserwować każdego dnia podczas wielu innych zajęć. To chyba najlepsza rekomendacja projektu, który początkowo przez niektórych był przyjmowany z pewnymi obawami i niedowierzaniem w jego powodzenie, a przecież przed nami jeszcze wiele innych atrakcji.

 

 


(C) j.oleksiewicz 06 , design: WebMark